Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nezaplatíte doktorovi? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

Marek, žiaľ Tvoja mama

má pravdu. Je to hanba, ale o takéto prípady nie je núdza (...nemáte? nevadí, veď z dôchodku doplatíte...som počul od osoby, ktorej verím)
 

 

moja mamca ma vzdy "recht", ale v tomto pripade je to smutne...ja viem, ze to asi neprestane uplne nikdy, ale zda sa mi, ze v poslednom case toho pribuda...
 

Pribúda a nielen preto, že sa vyhovárame

na krízu! Nuž, môj záver z toho, čo som už napísal na svojom blogu je, že o skutočné riešenie krízy v slovenskom zdravotnícve nemá záujem nikto. Ani minister, ani poskytovatelia, ba ani pacient. A práve ten by mal mať najväčší interes, ale zvysoka na to dlabe. Radšej bude frfľať alebo zaplatí a je ticho.
Je to paradox, ale je to tak.
 

 

tento nihilzmus v zdravotnictve...ale sak raz to padne na hubu...
 

Už keby to padlo zajtra

je neskoro. Keby si vedel ako sa robí e-health a na aké kraviny tam idú nehorázne prachy, dostaneš permanentnú nauzeu a nepomôže Ti ani najlepší gastroenterológ :-) (vlastne by Ti možno pomohol neurológ, lebo jej príčina bude v hlave :-)
 

 

OT e-health - súhlasím. Veru e-health, to je hitúfka a tých úúúúspor.... Keď sa najprv vydajú absurdné peniaze na to, aby nás nasadenie počítačov naučilo používať hlavu.
 

Piki u nás sä to také vtákoviny, o akých

sa vám v ČR ani nesníva. Napr. vraj pac. si bude môcť predtým ako pôjhde do lekárne, na nete pozrieť, v ktorej lekárni majú jeho liek. Ok, na nete zistí, že majú napr. 2 bal. uvedeného lieku. Ak sa do lekárne vyberie naslepo, lekárnik ich medzitým môže vydať, ak tam zavolá, buď mu povedia, že ho už nemajú alebo mu ho rezervujú. To však môže urobiť aj bez netu a teraz. A vezmi si promile pacientov, ktorí to budú takto robiť? A vymyslel to súdruh, ktorý o zdravotníctve nemá ani páru.
 

 

Viem si to predstaviť. Ako komerčnú službu, investorom kompletne lekáreň. (Vrámci B2B som jednu takúto službu riešil a bolo by len otázkou manažmentu práv aby to bola B2C aplikácia)

Neviem si to predstaviť ako nadiktovanú z centra pre všetkých s nekontrolovanými právami. Ale hlavne, sú tu isté princípy fungovania lekárenstva a z týchto princípov vyplýva zbytočnosť takejto plošnej!!! služby. Takže tvojej poslednej vete verím.
 

 

Neviem co je to e-Health syste na Slovensku, ale vela veci sa da zlahcit, len tym ze nieco okopirujeme o inych a budeme trochu pouzivat zdravy rozum a menej trapit pacienta s castym chodenim po lekarnach a lekaroch ....

Ja zijem v inej krajine, nie je podstatne akej, ale tu to funguje zhruba takto. Lekar mi da novy recept na liek na cholesterol na 3 mesiace, s nim zabehnem do lekarne. Tam mi povedia hned ci ho maju alebo treba cakat do druheho dna.

Ja vacsinou vyberiem liek druhy den cestou z prace, lebo s ami nikdy cakat nechce. Ked mi potom dochadza mesacna davka, tak na web stranke lekarne si ho doobjednam a oni mi ho pripravia a poslu email ci zavolaju, ze je hotovy. Ja sa potom len cestou z prace zastavim a vyzdvihnem. Liek moze lekaren dorucit aj domov postou, ale to su nejake peniaze extra, co je pre mna zbytocne vyhadzovat. Aj ked pre niektorych ludi to dorucenie moze byt vitana vec.

Normalne je liek autorizovany lekarom na 3 mesiace. Ked su 3 mesiace takmer u konca, ja si dany liek zase objednam v lekarni cez jej web stranku. V lekarni zistia, ze potrebuju novy recept od lekara. Ten im posle novy recept (uz neviem ci rucne faxom alebo nejako elektronicky) a z lekarne mi zavolaju ci poslu email, ze si mam po liek prist. Ak ma lekar chce vidiet po 3 mesiacoch, tak mi jeho sestricka zavola a objedna ma na kontrolu.

Ked je uz 6 mesiacov od povodneho receptu tak sa objednam u lekara na kontrolu a cely process sa zase zacina znovu.

Obcas su aj pripady, ze potrebujem dostat 90 piluliek, lebo zase raz nesedim doma a poletujem hore-dole po svete. Zavolam lekarovej liekovej sestre, ze potrebujem 90 pilul, ona vsetko vybavi s poistovnou, a lekarnou a ja len z lekarne dostanem email alebo mi zavolaju za par dni, ze liek uz je pripraveny.

Ked to porovnam s tym, kolko moji rodicia-dochodci musia chodit po lekarnach a doktoroch, tak mi je nanic. V podstate kazdy mesiac recept (raz specialista a potom vseobecny lekar-mysliym, ze nasledujuce 2 mesiace), potom lekaren, kde vsetky lieky niekedy nemaju, takze musia objednat liek, a moji rodicia-dochodci hybaj znovu do lekarne na druhy den.... Ved mi moji rodicia-dochodci chodia len koli predpisaniu liekov, ktore beru dlhodobo a lieky sa im nemenia, k lekarovi 6x castejsie ako ja a do lekarne minimalne 2x castejsie ako ja. A pritom sa z toho chodenia po lekaroch da vela eliminovat. Myslim, ze pacient je castokrat zbytocne prehanany po lekaroch.

Ozaj, od kazdej navstevy lekara mam ucet, takze viem, ze co platim ja a za co poistovna, a viem ake ukony boli vykonane.

--Jano

PS: Je zopar blogov, ktore rad citam. Vas blog a blog pana Gajdosa su jedny z nich.
 

eHealth ovplyvní pacient aj zdravotník!

Mnohé plánované funkcionality eHealth sa bez dramatických zmien v legislatíve nebudú dať zrealizovať . Viete si niekto predstaviť, že majiteľ lekárne "dobrovoľne" sprístupní stav svojich skladových zásob, či nebodaj cenníky? Kam sa dá ešte zredukovať sloboda profesie lekárnika? V niektorých bodoch to priamo naráža až na ústavou garantované slobody.

Neriešme teraz náklady potrebné nové technológie (bezpečnosť = aby sa Vám niekto cez internet nenabúral do pokladne lekárne, či nebodaj do diagnóz pacientov, dostupnosť = 24x7 nepretržite on-line), ale dá sa tušiť kto to celé zaplatí.

Mgr. Pilník aj MUDr. Klucho majú úplnú pravdu v tom, že mnohé veci eHealthu budú omnoho lepšie fungovať na komerčnej báze. Napokon rezervácie liekov prostredníctvom internetu na základe dobrovoľnosti už dlhšiu dobu fungujú aj na Slovensku. Zapojené lekárne 1. rezervačný systém zákazníkov lekární outsourcujú, teda majú nulové investičné náklady ako aj náklady na chod systému a venujú sa "iba" expedovaniu.

Samozrejme rezervovanie liekov je iba jedna z vecí, ktoré sa dajú efektívnejšie robiť prostredníctvom internetu. Internetizácia služieb v zdravotníctve (zámerne nepoužívam termín eHealth) je v záujme pacienta, ktorému takto vieme poskytnúť adresnejšiu, dostupnejšiu a napokon aj lacnejšiu starostlivosť, bez toho aby sme čakali na zázrak zvaný eHealth.

Našťastie sa ľady pohli aj v radoch zdravotníckych profesionálov, ktorí konečne prestali pasívne prijímať , pomaly 20 rokov neustále oprašované plané sľuby ministerstva, o zavedení štátom garantovanej informatizácie zdravotníctva. Úspešné zavedenie jednotného číselníka ADC (opäť ako komerčnej služby) ukazuje, že sklbenie komercie a služieb v zdravotníctve je funkčné, ba až žiadúce. Napr. prostredníctvom tohto číselníka môže lekár "virtuálne" už aj teraz "odporučiť" pre svojho pacienta akýkoľvek dostupný prípravok do akejkoľvek lekárne na Slovensku priamo zo svojej ordinácie.

Iba prax ukáže, či bude mať domáci pacient o takéto benefity záujem...
 

 

Chorých je málo ľudí (v pomere k zdravým) a keď už je niekto chorí nezaujíma sa o nejaké riešenie systému, ale rieši svoj konkrétny problém. V momente vyliečenia opäť nikoho už osud zdravotníctva systémovo netrápi (sarkazmus: výnimkou hádam bola pani architektka na poste ministerky v ČR). Takže v podstate neexistuje reálna spoločenská objednávka na zmeny. Ak aj existuje, ide skôr o frflanie nad servisnými službami (jedlo, staré sprchy...) ako nad liečebnými postupmi, pretože tie väčšinou (pre 80-95% pacientov) fungujú jediným možným spôsobom, teda bezchybne. A že nie sú na úrovni európsky-možného? Ak si ľudia doteraz nevedeli porovnať ceny v rôznych krajinách, ako môžeme očakávať, že budú ľudia schopný porovnať liečbu rovnakej choroby v Nemecku a na Slovensku? Tá spoločenská objednávka nemá ani kde vzniknúť.
 

Vieš,

chyba je aj v mentalite Slovákov. Ja som mala po pôrode problémy, lekár mi povedal, že som precitlivená, nech sa nesledujem. Skončilo to dvomi operáciami a samozrejme stratou mlieka. Jedna sestrička mi povedala, že keby som bola dala päťstovku (to bolo pred vyše 30 rokmi), tak sa o mňa lepšie postarajú.
Druhý príklad: moja maminka ťažko chorá na srdce musela podstúpiť operáciu, čoho podmienkou bolo, aby ju na internom na narkózu pripravili. Nikomu sme nič nedali, operácia dopadla dobre. Keď som ju mala ísť zobrať domov, sestra-lekárka (žijúca ďaleko) mi nakázala, aby som sa neopovážila nič nedať obom (operatérovi a internistovi), lebo sú to jej spolužiaci z medicíny. Tak som kúpila dve najlepšie fľaše whisky a naklusala pre maminku. Chirurg zobral bez mrknutia oka, internista mi dal takú príučku, že sa doteraz hanbím, keď ho stretnem. Whisky sme vypili doma.
Moja osobná skúsenosť z onkochirurgie - vyšetrili, operovali, chemoterapia - pri odchode kytica kvetov a káva. Nepociťovala som, že by niekto niečo odomňa očakával.
 

No a preto sú internisti

chudobnejší ako chirugovia a gynekológovia a možno aj menej pijú :-)))
 

keby som

nevedela, odkiaľ si, tak by som si myslela, že si z našej okr.nemocnice. Trafil si, ale to asi platí všeobecne.
 

Existujú tajno-verejné

pacientske cenníky napr. pre chirurgiu a gynekológiu, ale pre internú alebo gastroenterológiu nie. Ja by som sa už konečne veľmi rád dozvedel,l koľko naozaj stojí taká rektoskoipia, lebo môj cenník http://www.gastroenterolog.com tomu pacientskemu asi nezodpovedá-asi som príliš lacný :-)))
 

Ale potom

existuje len jedna cesta - lekári všetci do jedného prestanú brať (dokonca si pýtať) peniaze od pacientov. Možno by nebolo od veci, keby sme sa ako pacienti spolupodieľali na financovaní svojho liečenia - s podmienkou, že to nezhltne zdravotníctvo ako celok, ale dostanú to lekári a sestričky. Čosi také ako spoluúčasť pri poistení auta.
 

 

ten kto to navrhne bude tymto ľudom poslaný do pekla... nechceli platit 20 Sk, kto by platil za RTG, odber krvi...nie to za nieco ine...
 

ja si cením

svoje zdravie viac ako svoje auto. Ak by to niekto vysvetľoval takto, mohlo by to mať úspech. Aj v krajinách s lepšou ekonomikou sa pacienti podieľajú na svojej liečbe.
 

Tak to ako pacienti

iniciujte, my zdravotníci budeme len radi, ale obávam sa, že súdruhovia nemajú záujem to uzákoniť. Chcú byť príliš sociálni, ale neuvedomujú si, že touto svojou "sociálnosťou" podporujú korupciu a to nielen v zdravotníctve.
 

Ja ako

bežná občianka nemám možnosť. Ja sa snažím v rámci občianskej angažovanosti podpisovať zmysluplné petície (napr. DKC, skládka Pezinok). Dokonca som pred časom písala mail s. Demovičovi - ani sa neunúval odpovedať.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Peter Kalivoda: Stratená generácia v školách. Koho trápi vzdelanie našich detí? 190
 2. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 65
 3. Stop alibizmu: Mlčím ako partizán!... Váš poslanec NR SR Ľuboš Krajčír zo Sme rodina 52
 4. Paula Kentošová: Dovolenka vás nezabije, koronavírus áno. A aj hanba 30
 5. Alžbeta Szomolaiová: Chleb 24
 6. Adrián Vološin: Prvá vlna, druhá vlna, príčiny, následky, katastrofa 24
 7. Jozef Sitko: Fico premiérovi naozaj pomáha ... Počúvne ho? 23
 8. Irena Simunekova: Lov na nutrie. 19
 9. Rasti Zoller: Zrušený projekt NCC hľadá vinnika. 12
 10. Gabriel Kuba: Keď Pomätovič povie nie 10

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien
 2. Martin Stračiak: 03 - Boj
 3. Kristína Jakubičková: Je samota démon?
 4. Denis Jacko: Recidíva
 5. Július Kovács: Manipulácia verejnoprávnych medií Jaroslav Rezník človek Danka a Fica
 6. Radoslav Tore: Vo vzduchu cítiť závan lepších časov
 7. Andrej Csino: SPOMIENKA NA SPUTNIK V
 8. Ivan Švajlen: Sputnik V - Predbežné hodnotenie klinickej štúdie fázy 3 (LANCET)
 9. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 10. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy


Už ste čítali?