Lekári na Slovensku nemusia skladať Hippokratovu prísahu

Autor: Marek Gajdoš | 3.6.2008 o 10:03 | Karma článku: 11,37 | Prečítané:  21847x

Posledný rok, posledná štátnica. Už chýba len formalita. Spolužiačky riešia aké šaty si oblečú. Rodičia rozmýšľajú koho pozvú a kto si to nezaslúži.

Všetko je to tak akosi naoko.

Prichádzame do auly poctivo zakúpené lístočky rozdáme príbuzenstvu. Pobehujú tu ľudia: "Nekúpite si fotky? Objednajte si ich tu..."

Tety zo študijného oddelenia celé vystresované pokrikujú. "Zoraďte sa! Prejdeme si ako budete nastupovať. Nacvičíme si úklon. Rýchlo máme len 10 minút."

"Ježiš ako to bolo? Za kým stojím? Pravá, alebo ľavá? Ako bolo tá prísaha? SPONDEO AC POLICEOR. Bože, to si nezapamätám!" Nervozita narastá.

Našťastie máme zlepšovák. Na miesto viditeľné len nám prilepili papierik s tým osudovým textom: SPONDEO AC POLICEOR.

Akosi sme to stihli. Nástup, dvojrad, odprisahať, zobrať diplom potriasť rukou dekanovi, zase úklon.

Všetko prebehlo ako malo. Občas niekto zakopol, neuklonil sa atď... Dlhé príhovory, gaudeamus(so správnym otváraním úst), hippokratova prísaha (len v latinčine). Rozumel jej niekto v tom momente?

Rýchla prísaha. Diplom v ruke. Dojaté príbuzenstvo.

Všetko tak naoko...

Tí, ktorí sa nezúčastnili tejto mašinérie, si môžu prevziať diplom na dekanáte v úradnych hodinách. Bez všetkého tohto a bez prísahy...

Prečo sa to teda robí? Nie je táto prísaha etickým kódexom lekára?

Ak nie je potrebná, prečo teda toľké snahy na jej zmeny v minulosti? Len aby vyhovovala?

Počas komunizmu sa v nej hovorilo niečo ako:

Sľubujete Československej socialistickej republike a jej ľudu: Najmä, že si budete vedomí poslania vedy pre socialistickú spoločnosť a že svoje vedomosti a svoju činnosť zameráte v prospech ľudu a svoje povinnosti budete vykonávať poriadne, svedomito a ochotne s plným vedomím svojej zodpovednosti a budete stále prehlbovať vedecké poznanie a v ňom pokračovať.

Pôvodnú verziu si môžte prečitať na konci článku. Dnešná verzia vylúčila "neuskutočnenie rezu" Pozmenila tiež frázu o interupcii.

Jej posledná veta znie ako výsmech, keď si vlastne diplom môžte prevziať bez prísahy...

"Ak sa svojho sľubu zrieknem, či ho poruším, zriekam sa aj svojho lekárskeho umenia či poslania"

Spondeo ac policeor! Len tak naoko prisahám. Naoko ako naše zdravotníctvo...ako my...?
Dnešná verzia prísahy:

Sľubujem v mene ľudskosti, humanizmu a lásky k blížnemu svojmu a dovolávam sa svedectva všetkých, s ktorými sa vo svojej praxi stretnem, že budem tento lekársky sľub dodržiavať.
Všetkých svojich učiteľov, ktorí mi úprimne odovzdajú svoje znalosti si budem vážiť ako svojich rodičov a urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som ich mohol dôstojne nasledovať. Ak sa aj ja stanem učiteľom, odovzdám svoje umenie len tým, ktorí sa zaviažu k dodržiavaniu tohto sľubu s predsavzatím ho naozaj a vážne dodržiavať.
Spôsob môjho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia k úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred krivdou a bezprávím.
Neprepožičiam svoj stav k eutanázií, ale vynasnažím sa svojou starostlivosťou o chorých tak, aby nemali dôvod pomyslieť na ukončenie svojho života.
Zdržím sa konania a podpory činov, ktoré nie sú v súlade s týmto sľubom, a podľa svojho vedomia a svedomia konania, ktoré by viedlo k strate života nenarodeného dieťaťa.
Svoj život a lekársky stav budem viesť v čistote a tak, aby som nijako neznižoval dôstojnosť lekárskeho poslania.
Ak moje vedomosti nebudú stačiť na liečenie chorého, odovzdám ho do rúk kolegom schopným to urobiť tak, aby to bolo na jeho úžitok.
Nech budem liečiť kohokoľvek, nebudem robiť rozdiely podľa farby pleti, náboženstva či spoločenského postavenia a vyhnem sa akéhokoľvek konania, ktoré by ma uvrhlo do podozrenia z bezprávia či ublíženia.
Zrieknem sa konania, ktoré by sa mohlo stať dôvodom na moje vydieranie spôsobom, ktoré by mohlo viesť k poškodeniu práv pacientov.
Zaväzujem sa dodržiavať lekárske tajomstvo vrátane tajomstva, ktoré sa dozviem o súkromí ľudí pri hľadaní diagnózy. Lekársku diagnózu s identifikáciou osoby odovzdám len lekárovi, ktorý ju bude bezvýhradne potrebovať k ďalšiemu liečeniu a k úžitku chorého.
Na vedomie beriem a vyslovujem presvedčenie, že ak tento sľub budem po celý život dodržiavať, stanem sa lekárom i človekom šťastným, čo bude k úžitku mne i ostatným.

Ak sa svojho sľubu zrieknem, či ho poruším, zriekam sa aj svojho lekárskeho umenia či poslania.


Hippokratova prísaha v pôvodnom znení:

"Prisahám pri Apolónovi, bohovi lekárstva, pri Aeskalupovi, Hygiei a Panacei aj pri všetkých bohoch a bohyniach a dovolávam sa ich svedectva, že túto prísahu a tieto záväzky budem podľa svojich síl a svedomia poriadne dodržiavať.
Svojho učiteľa v tomto umení si budem rovnako ctiť ako vlastných rodičov a vďačne mu ponúknem všetko potrebné, ak si to vyžiada nutnosť. Jeho potomkov budem pokladať za vlastných bratov a keď sa budú chcieť vyučiť tomuto umeniu, vzdelám ich bez nárokov na odmenu aj akékoľvek záväzky. Svojim synom aj deťom svojho učiteľa aj žiakom, ktorí sa slávne zaviazali lekárskou prísahou, umožním, aby sa zúčastňovali na výučbe, aj na prednáškach, aj na celej vede. Nikomu však inému.
Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím.
Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nedám nikdy na to podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu.
Svoj život a svoje umenie budem vždy chrániť v čistote a udržím ich bez akejkoľvek viny.
Sám neuskutočním rez u nijakého chorého, ktorého trápia kamene, ale odovzdám ho do rúk mužom skúseným v tomto odbore.
Nech vkročím do akéhokoľvek domu, vojdem tam len s úsilím pomôcť chorým a budem sa vyhýbať každému podozreniu z bezprávia, alebo hocijakého ublíženia.
Zrieknem sa túžby po zmyslových pôžitkoch či so ženami, či s mužmi, či so slobodnými, či s otrokmi.
Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom, o súkromnom živote ľudí všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.
Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľudí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším, či poškvrním, nech sa mi stane pravý opak."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?